Here are Tuesday's Basketball and Hockey results as reported to the Associated Press

 

BOYS BASKETBALL

Aitkin 76, Isle 46

Annandale 68, Dassel-Cokato 56

Apple Valley 75, Burnsville 56

Atwater-Cosmos-Grove City 73, Sauk Centre 62

Benilde-St. Margaret's 59, St. Louis Park 57

Bethany Academy 61, PACT Charter 49

Bethlehem Academy 75, Grand Meadow 50

Big Lake 75, North Branch 41

Bigfork 77, Mesabi East 65

Blaine 71, Irondale 54

Bloomington Jefferson 78, Chanhassen 63

BOLD 74, Redwood Valley 61

Breck 60, St. Paul Academy 53

Breckenridge 54, Hawley 23

Brooklyn Center 87, Fridley 77

Byron 63, Triton 45

Caledonia 101, La Crescent 49

Cambridge-Isanti 79, Buffalo 73

Canby 80, Yellow Medicine East 49

Centennial 65, Andover 52

Central Minnesota Christian 58, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 37

Champlin Park 82, Anoka 32

Chaska 87, Richfield 55

Chatfield 53, Dover-Eyota 43

Chisholm 97, Cherry 17

Christ's Household of Faith 84, Community of Peace 77

Cleveland 74, Alden-Conger 38

Clinton-Graceville-Beardsley 58, Wilmot, S.D. 48

Cloquet 69, Moose Lake/Willow River 58

Columbia Heights 79, St. Croix Lutheran 62

Dawson-Boyd 56, Lac qui Parle Valley 46

Dilworth-Glyndon-Felton 85, Frazee 57

Duluth Denfeld 70, Hermantown 68

East Ridge 80, Cretin-Derham Hall 43

Eden Prairie 84, Minneapolis South 44

Eden Valley-Watkins 65, Belgrade-Brooten-Elrosa 47

Edgerton 53, Ellsworth 44

Edina 56, Wayzata 54

Elk River 66, Coon Rapids 53

Fairmont 55, St. James Area 47

Faribault 51, Winona 46

Fergus Falls 92, Sauk Rapids-Rice 50

Forest Lake 54, Duluth East 52

G-F-W 55, Buffalo Lake-Hector-Stewart 46

Goodhue 55, Kasson-Mantorville 38

Goodridge/Grygla-Gatzke 83, Clearbrook-Gonvick 60

Grand Rapids 75, Virginia 43

Hancock 70, Wheaton/Herman-Norcross 29

Hastings 96, Hill-Murray 66

Hayfield 61, Blooming Prairie 45

Heritage Christian Academy 71, New Life Academy 49

Hibbing 69, Deer River 50

Hinckley-Finlayson 90, Braham 52

Holdingford 78, Pierz 42

Hopkins 71, Minnetonka 65

Howard Lake-Waverly-Winsted 64, Paynesville 56

Jackson County Central 93, Pipestone 78

Janesville-Waldorf-Pemberton 66, Lake Crystal-Wellcome Memorial 55

Jordan 83, New Ulm 51

Kelliher/Northome 67, Walker-Hackensack-Akeley 56

Kimball 62, Maple Lake 43

Kittson County Central 56, East Grand Forks 40

Lake City 68, Cannon Falls 34

Lake of the Woods 60, Littlefork-Big Falls 36

Lake Park-Audubon 78, Fosston 74

Lakeview 61, Minneota 53

Lakeville North 74, Shakopee 64

Lakeville South 85, Farmington 59

Learning for Leadership Charter 99, Groves Academy 64

Legacy Christian 49, Trinity 43

Lester Prairie/Holy Trinity 54, Maranatha Christian 51

Litchfield 69, Mound Westonka 32

MACCRAY 65, Renville County West 49

Mahtomedi 63, Henry Sibley 59

Mankato Loyola 59, Madelia 42

Maple Grove 76, Spring Lake Park 51

Martin County West 55, Nicollet 50

McGregor 67, East Central 55

Melrose 80, Long Prairie-Grey Eagle 46

Milaca 61, Mora 55

Minneapolis Henry 94, FAIR School 45

Minneapolis Roosevelt 72, Minneapolis Southwest 38

Minneapolis Washburn 80, Minneapolis Edison 48

Minnehaha Academy 81, Blake 36

Minnesota Valley Lutheran 74, Sleepy Eye 56

Montevideo 58, Benson 22

Monticello 65, Princeton 51

Mounds View 70, Park (Cottage Grove) 57

Murray County Central 62, Mountain Lake Area 51

Nevis 78, Laporte 48

New London-Spicer 72, Glencoe-Silver Lake 71

New Ulm Cathedral 65, Wabasso 51

New York Mills 69, Rothsay 64, OT

Norman County East/Ulen-Hitterdal 67, Mahnomen 35

North St. Paul 84, South St. Paul 47

North Woods 82, Ely 59

Northern Freeze 59, Red Lake County 28

Osseo 82, Park Center 53

Owatonna 73, Northfield 57

Park Christian (Moorhead) 65, Fertile-Beltrami 52

Pequot Lakes 89, Pelican Rapids 54

Perham 64, Barnesville 35

Pine City 69, Onamia 39

Pine River-Backus 41, Bertha-Hewitt 39

Prior Lake 78, Eastview 69

Providence Academy 70, Mounds Park Academy 45

Robbinsdale Armstrong 75, Totino-Grace 67

Robbinsdale Cooper 82, Bloomington Kennedy 73

Rochester Century 60, Albert Lea 49

Rochester John Marshall 75, Red Wing 49

Rochester Lourdes 57, Kenyon-Wanamingo 47

Rochester Mayo 61, Mankato East 55

Rocori 70, St. Cloud Cathedral 63

Rogers 74, St. Michael-Albertville 55

Roseau 64, Warren-Alvarado-Oslo 50

Rosemount 52, Eagan 48

Roseville 62, Stillwater 53

Rush City 100, Ogilvie 35

Rushford-Peterson 34, Fillmore Central 23

Russell-Tyler-Ruthton 76, Tracy-Milroy-Balaton 51

Sartell-St. Stephen 54, Little Falls 36

Sebeka 61, Park Rapids 55

Silver Bay 64, Nashwauk-Keewatin 55

South Ridge 65, Floodwood 52

Southland 60, Wabasha-Kellogg 53

Southwest Christian (Chaska) 66, Spectrum 53

St. Anthony 65, St. Agnes 60

St. Charles 79, Kingsland 68

St. Cloud Tech 81, Moorhead 38

St. Croix Prep 67, West Lutheran 58

St. Francis 61, Chisago Lakes 54

St. Paul Central 84, St. Paul Como Park 75

St. Paul Humboldt 63, St. Paul Harding 61

St. Paul Johnson 74, St. Paul Highland Park 70

St. Thomas Academy 63, Holy Angels 53

Staples-Motley 62, Osakis 57

Tartan 98, Simley 44

Truman/Martin Luther/GHEC 40, St. Clair 37

Verndale 76, Upsala 39

Warroad 57, Badger-Greenbush-Middle River 41

Waseca 65, New Richland-H-E-G 49

Watertown-Mayer 65, Rockford 59

Waubun 72, Bagley 58

Westbrook-Walnut Grove 77, Hills-Beaver Creek 65

Win-E-Mac 52, Ada-Borup 46

Windom 77, Blue Earth Area 47

Woodbury 81, White Bear Lake 52

Worthington 66, Luverne 58

Zumbrota-Mazeppa 55, Stewartville 46

GIRLS BASKETBALL

Ada-Borup 74, Win-E-Mac 34

Aitkin 70, Isle 25

Albany 59, Milaca 51

Albert Lea 49, Rochester Century 39

Alexandria 62, Fergus Falls 37

Annandale 61, Dassel-Cokato 49

Apple Valley 75, Burnsville 69

Austin 60, Mankato West 58, OT

Becker 86, Mora 54

Belle Plaine 66, Jordan 54

Bethlehem Academy 54, Cannon Falls 49

Big Lake 58, North Branch 48

BOLD 56, MACCRAY 35

Brainerd 54, Sartell-St. Stephen 50

Brandon-Evansville 48, Melrose 45

Breckenridge 62, Clinton-Graceville-Beardsley 32

Browerville/Eagle Valley 71, St. John's Prep 66, OT

Buffalo 68, Cambridge-Isanti 55

Caledonia 69, La Crescent 30

Centennial 53, Andover 50

Champlin Park 54, Anoka 49

Chanhassen 46, Bloomington Jefferson 39

Charter Stars 51, Chesterton Academy 34

Chaska 75, Richfield 41

Cook County 48, Carlton 46

Cretin-Derham Hall 57, East Ridge 46

Cromwell 78, Moose Lake/Willow River 35

DeLaSalle 70, Concordia Academy 52

Dilworth-Glyndon-Felton 79, Park Rapids 49

Dover-Eyota 58, Chatfield 35

Duluth Marshall 70, Greenway 23

East Central 53, McGregor 37

Eastview 72, Prior Lake 30

Edgerton 42, Ellsworth 34

Elk River 76, Coon Rapids 40

Fairmont 70, St. James Area 36

Foley 60, Little Falls 49

Fosston 78, Cass Lake-Bena 49

G-F-W 79, Buffalo Lake-Hector-Stewart 38

Grand Meadow 66, LeRoy-Ostrander 26

Hayfield 79, Blooming Prairie 43

Heritage Christian Academy 62, New Life Academy 29

Hermantown 49, Duluth Denfeld 11

Hill-Murray 54, Hastings 50

Hills-Beaver Creek 73, Westbrook-Walnut Grove 47

Holdingford 69, Paynesville 39

Holy Angels 62, Visitation 23

Hopkins 80, Minnetonka 54

Hutchinson 61, New Prague 46

Kasson-Mantorville 52, Goodhue 49

Kelliher/Northome 64, Warroad 38

Kerkhoven-Murdock-Sunburg 77, Renville County West 15

Lakeville North 46, Shakopee 31

Lakeville South 55, Farmington 48

Litchfield 65, Mound Westonka 46

Long Prairie-Grey Eagle 34, Swanville 29

Lyle/Austin Pacelli 89, Glenville-Emmons 14

Mabel-Canton 49, Lanesboro 15

Mahtomedi 68, Henry Sibley 45

Mankato Loyola 61, Cedar Mountain/Comfrey 48

Maple Grove 72, Spring Lake Park 41

Maranatha Christian 71, Lester Prairie/Holy Trinity 63

Menahga 75, New York Mills 66

Minneapolis Edison 60, Minneapolis Washburn 52

Minneapolis Southwest 47, Minneapolis Roosevelt 28

Minnehaha Academy 68, Blake 34

Minnewaska 64, West Central 45

Montevideo 55, Benson 37

Mountain Lake Area 57, United South Central 49

New London-Spicer 70, Glencoe-Silver Lake 63

New Richland-H-E-G 74, Waseca 59

New Ulm 86, St. Clair 52

New Ulm Cathedral 62, Wabasso 55

Norman County East/Ulen-Hitterdal 29, Barnesville 9

Northfield 74, Owatonna 70, OT

Norwood-Young America 73, Tri-City United 40

Nova Classical Academy 64, Community of Peace 19

Osakis 49, Royalton 28

Park Center 70, Osseo 46

Pequot Lakes 68, Detroit Lakes 47

Perham 67, Crosby-Ironton 55

Pierz 71, Braham 59

Pine City 74, Onamia 43

Pine Island 61, Lake City 48

Pipestone 60, Jackson County Central 29

Proctor 78, Hinckley-Finlayson 34

Providence Academy 53, Mounds Park Academy 20

Randolph 61, Schaeffer Academy 32

Red Lake 81, Clearbrook-Gonvick 71

Red Wing 78, Rochester John Marshall 58

Robbinsdale Armstrong 46, Totino-Grace 41

Robbinsdale Cooper 66, Bloomington Kennedy 60

Rochester Lourdes 73, Byron 43

Rochester Mayo 50, Mankato East 46

Rosemount 58, Eagan 45

Roseville 67, Stillwater 44

Rush City 66, Ogilvie 47

Rushford-Peterson 34, Fillmore Central 28

Sacred Heart 60, Stephen-Argyle 56

Sebeka 58, Henning 48

Sibley East 72, LeSueur-Henderson 21

Sleepy Eye 57, Minnesota Valley Lutheran 40

Southland 68, Wabasha-Kellogg 47

Southwest Christian (Chaska) 70, Spectrum 43

Southwest Minnesota Christian 82, Minneota 77

Spring Grove 55, Houston 47

Springfield 52, Sleepy Eye St. Mary's 46

St. Anthony 65, St. Agnes 49

St. Charles 47, Kingsland 35

St. Cloud Tech 54, Rocori 32

St. Croix Lutheran 55, Columbia Heights 29

St. Croix Prep 53, West Lutheran 51

St. Francis 62, Chisago Lakes 48

St. Louis Park 63, Benilde-St. Margaret's 46

St. Michael-Albertville 64, Rogers 45

St. Paul Academy 47, Breck 43

St. Paul Como Park 89, St. Paul Central 72

St. Paul Harding 81, St. Paul Humboldt 70

St. Paul Highland Park 54, St. Paul Johnson 31

St. Peter 70, Mayer Lutheran 63

Tartan 49, Simley 40

Thief River Falls 48, Pelican Rapids 44

Tracy-Milroy-Balaton 61, Martin County West 44

Trinity 48, Legacy Christian 41

Verndale 38, Pillager 34

Virginia 47, Superior, Wis. 43

Waconia 76, Eden Prairie 71

Wadena-Deer Creek 62, Bertha-Hewitt 40

Walker-Hackensack-Akeley 63, Pine River-Backus 46

Wayzata 59, Edina 56

Wheaton/Herman-Norcross 66, Morris Area/Chokio-Alberta 43

White Bear Lake 59, Woodbury 52

Willmar 69, St. Cloud Apollo 35

Winona 62, Faribault 43

Worthington 73, Luverne 47

Yellow Medicine East 71, Atwater-Cosmos-Grove City 49

Zimmerman 82, St. Cloud Cathedral 64

Zumbrota-Mazeppa 63, Stewartville 57

BOYS HOCKEY

Andover 9, St. Francis 0

Benilde-St. Margaret's 4, Chanhassen 2

Bloomington Jefferson 7, Bloomington Kennedy 0

Breck 7, Mahtomedi 1

Centennial 6, AC Wings 4

Chaska 5, St. Louis Park 5, OT (tie)

Cloquet/Esko/Carlton 3, Duluth Marshall 0

Delano Tigers 6, Orono 1

Detroit Lakes/Perham 9, Red Lake County Central/Red Lake Falls 0

Duluth East 3, Anoka 1

East Grand Forks 5, Crookston Pirates 2

Eastview 8, East Ridge 1

Eveleth-Gilbert Area 11, Ely/Northeast Range 0

Forest Lake 5, North St. Paul 1

Hastings 6, Rochester Mayo 3

Hermantown 6, Virginia/Mountain Iron-Buhl 0

Hibbing/Chisholm 4, Proctor 1

Hillcrest Lutheran 77, Underwood 53

Hill-Murray 2, Wayzata 2, OT (tie)

Holy Family Catholic 10, Litchfield/Dassel-Cokato 1

La Crescent 4, Dodge County 3

Lakeville North 3, Stillwater 2

Luverne Cardinals 16, Worthington/Fulda 0

Mankato East/Loyola 6, Austin/Austin Pacelli 1

Moorhead 6, St. Cloud 0

Mora-Milaca 4, Princeton 3

Mound Westonka/Watertown-Mayer 2, Hutchinson 1

New Prague 2, Waconia 1

North Branch 9, Becker/Big Lake 0

North Shore 6, Ashland, Wis. 2

Northern Lakes 5, River Lakes 2

Owatonna 3, Northfield 2

Prairie Centre Area 8, Park Rapids Area 4

Red Wing 4, Albert Lea 3

Rochester Century 6, Faribault/Bethlehem Academy 0

Rogers 5, Irondale/Saint Anthony 2

Roseau 9, Warroad 3

Roseville 2, Tartan 1

Sartell-St. Stephen 4, Little Falls 0

Sauk Rapids-Rice 5, Moose Lake Area 2

St. Paul Academy 4, Blake 3

St. Paul Johnson 5, Providence/West Lutheran/Heritage Christian 3

St. Thomas Academy 6, Cretin-Derham Hall 1

Waseca Blue Jays 7, Redwood Valley 1

GIRLS HOCKEY

Benilde-St. Margaret's 3, Bloomington Jefferson/Kennedy 2

Blaine 3, Centennial 1

Brainerd/Little Falls/Pillager 3, St. Cloud Ice Breakers 1

Buffalo/Maple Lake Bison 4, Rogers 1

Cambridge-Isanti/Mora/Pine City 6, Chisago Lakes 0

Champlin Park 7, Elk River/Zimmerman 2

Chaska/Chanhassen Storm Hawks 3, Dodge County 0

Cloquet/Esko/Carlton 7, North Shore Storm 0

Cretin-Derham Hall 4, East Ridge 1

Delano Tigers 4, Orono 3

Detroit Lakes/Perham 3, Crookston Pirates 2, OT

East Grand Forks 4, Park Rapids Area 0

Eastview 4, Apple Valley 2

Eden Prairie 6, Wayzata 0

Edina 7, Hopkins/St. Louis Park 1

Fairmont Area 3, Waseca Blue Jays 0

Farmington 4, Burnsville 3

Forest Lake 9, Woodbury 0

Ft. Frances, Ontario 5, International Falls 4, OT

Grand Rapids/Greenway 6, Duluth Northern Stars 2

Hill-Murray 5, St. Paul United 1

Holy Family Catholic/Waconia 7, Litchfield/Dassel-Cokato 0

Lakeville North 2, Shakopee 0

Lakeville South 4, Eagan 0

Luverne Cardinals 9, Worthington/Fulda 1

Mankato East/Loyola 4, Austin/Austin Pacelli 2

Minneapolis 7, Minnehaha United 3

Moorhead 6, Bemidji 3

Moose Lake Area 3, Hibbing/Chisholm 2

Mound Westonka/Watertown-Mayer 3, Hutchinson 2

New Prague 3, Rochester John Marshall/Lourdes 1

North Wright County 3, Princeton/Big Lake/Becker 1

Northern Lakes 3, River Lakes 2

Northfield 4, Faribault/Bethlehem Academy 2

Prior Lake 11, Rosemount 2

Proctor/Hermantown 5, Duluth Marshall 2

Red Wing 5, Albert Lea 0

Rochester Mayo 8, Mankato West 2

Roseau 2, Thief River Falls 0

Sartell/Sauk Rapids-Rice 3, Alexandria 2, OT

Spring Lake Park/Coon Rapids 8, North Metro 0

Totino-Grace 4, Robbinsdale Armstrong/Cooper 0

Willmar 5, Marshall Tigers 1<<

 

Copyright 2017 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.