All the state high school basketball and hockey results as reported to the Associated Press Friday night..

BOYS BASKETBALL

Ada-Borup 52, Bagley 50

Adrian 72, Ellsworth 51

Aitkin 73, Rush City 45

Alexandria 84, Little Falls 57

Annandale 54, Howard Lake-Waverly-Winsted 32

Atwater-Cosmos-Grove City 85, Paynesville 56

Bethany Academy 53, Trinity 45

Breckenridge 65, Perham 62

Buffalo 90, Moorhead 89

Burnsville 73, Chanhassen 57

Canby 78, Minneota 75

Cannon Falls 50, Triton 48

Carlton 51, Cromwell 42

Cedar Mountain/Comfrey 67, Wabasso 51

Central Minnesota Christian 60, Lac qui Parle Valley 25

Chisholm 70, Northeast Range 57

Clinton-Graceville-Beardsley 81, Battle Lake 53

Coon Rapids 84, White Bear Lake 52

Crookston 66, Warroad 46

Dawson-Boyd 80, Renville County West 52

Deer River 82, Nashwauk-Keewatin 24

Detroit Lakes 77, Dilworth-Glyndon-Felton 45

Fairmont 54, Blue Earth Area 41

Faribault 65, Northfield 54

Fillmore Central 58, Grand Meadow 38

Fulda 51, Murray County Central 50, OT

G-F-W 62, Sleepy Eye St. Mary's 53

Glencoe-Silver Lake 65, Hutchinson 50

Goodhue 45, Hayfield 35

Hastings 70, Park (Cottage Grove) 49

Heritage Christian Academy 72, St. Agnes 22

Holdingford 94, Foley 81

Houston 69, LeRoy-Ostrander 58

International Falls 56, Ely 55

Irondale 74, St. Croix Prep 57

Kimball 81, Royalton 43

Lake City 71, Chatfield 53

Lakeview 55, Tracy-Milroy-Balaton 47

Long Prairie-Grey Eagle 52, Browerville/Eagle Valley 47

Lyle/Austin Pacelli 53, Hope Lutheran 52

Mahtomedi 75, Monticello 61

Mankato East 60, Winona 49

Mankato Loyola 54, Janesville-Waldorf-Pemberton 49

Maple Grove 68, Rogers 41

Maple Lake 70, St. John's Prep 64

McGregor 74, Silver Bay 64

Minneapolis South 86, Minneapolis Edison 64

Minneapolis Southwest 56, Minneapolis Washburn 49

Moose Lake/Willow River 51, Barnum 42

Mounds View 68, Spring Lake Park 56

Mountain Lake Area 73, Heron Lake-Okabena 60

New Life Academy 62, Concordia Academy 21

New Prague 68, Shakopee 54

North Branch 78, Community of Peace 69

North Woods 77, Fond du Lac Ojibwe 40

Norwood-Young America 71, Dassel-Cokato 44

Onamia 73, Ogilvie 43

Ortonville 68, Belgrade-Brooten-Elrosa 54

Owatonna 79, Albert Lea 48

Park Center 79, Columbia Heights 75, OT

Park Christian (Moorhead) 77, Mahnomen 56

Parkers Prairie 54, Verndale 51

Pine Island 80, Kasson-Mantorville 69

Prairie Seeds Academy 90, Robbinsdale Cooper 82

Providence Academy 70, Rockford 66

Red Rock Central 50, Westbrook-Walnut Grove 36

Red Wing 67, Rochester Century 54

Richfield 88, Simley 79

Rochester John Marshall 79, Rochester Mayo 45

Rochester Lourdes 48, Stewartville 33

Roseau 85, Frazee 56

Rosemount 66, Benilde-St. Margaret's 59

Russell-Tyler-Ruthton 74, Yellow Medicine East 33

Sacred Heart 78, Climax/Fisher 68

Sartell-St. Stephen 86, Brainerd 69

Sauk Centre 75, Upsala 50

Schaeffer Academy 60, Mabel-Canton 53

Sleepy Eye 73, Buffalo Lake-Hector-Stewart 37

South Ridge 61, Cherry 32

Southwest Minnesota Christian 71, Edgerton 61

Spring Grove 75, Glenville-Emmons 35

Springfield 82, New Ulm Cathedral 60

St. Cloud Apollo 47, Willmar 46

St. Cloud Tech 62, Rocori 32

St. Croix Lutheran 79, Winnebago Lutheran Academy, Wis. 56

St. Paul Academy 63, St. Paul Humboldt 59

St. Paul Central 76, Hill-Murray 64

St. Paul Como Park 67, Grand Rapids 54

St. Paul Highland Park 69, Fridley 65

St. Thomas Academy 61, St. Anthony 53

Superior, Wis. 60, Proctor 53

Totino-Grace 61, Roseville 52

Virginia 75, Greenway 40

Walker-Hackensack-Akeley 68, Menahga 40

Waterville-Elysian-Morristown 71, United South Central 61

West Central 56, Henning 38

Zumbrota-Mazeppa 50, Bethlehem Academy 40

Duluth East Tournament

Osseo 99, Hermantown 37

Fosston Tournament
Consolation

Win-E-Mac 55, Blackduck 44

Championship

Lake Park-Audubon 58, Fosston 45

Maple River Tournament
First Round

Belle Plaine 72, Maple River 60

St. Cloud Cathedral 93, Redwood Valley 71

Martin Luther College Tournament

Minnesota Valley Lutheran 73, West Lutheran 72

Northland Community College Tournament
Second Round

Cass Lake-Bena 77, Fertile-Beltrami 66

Goodridge/Grygla-Gatzke 88, Badger-Greenbush-Middle River 60

Red Lake 61, Stephen-Argyle 53

Red Lake County 74, Clearbrook-Gonvick 65

St. Paul Johnson Tournament

Milwaukee Vincent, Wis. 70, St. Paul Johnson 49

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Norman County West vs. Larimore, N.D., ppd.

GIRLS BASKETBALL

Ada-Borup 84, Bagley 13

Adrian 38, Mountain Lake Area 26

Albany 59, Mora 17

Annandale 54, Delano 53

Atwater-Cosmos-Grove City 59, Benson 35

Bloomington Jefferson 45, DeLaSalle 42

Brandon-Evansville 59, Ashby 22

Breck 39, Nova Classical Academy 33

Burnsville 73, Hastings 70

Canby 67, Lakeview 53

Cedar Mountain/Comfrey 82, Wabasso 61

Champlin Park 64, Totino-Grace 50

Chisago Lakes 76, Little Falls 59

Christ's Household of Faith 58, New Life Academy 34

Clearbrook-Gonvick 66, Nevis 23

Climax/Fisher 48, Lake Park-Audubon 39

Cloquet 62, Crosby-Ironton 44

Cretin-Derham Hall 52, Roseville 49

Crookston 66, Warroad 46

Dawson-Boyd 75, Ortonville 67

Detroit Lakes 59, Pelican Rapids 48

Dover-Eyota 71, Kingsland 60

East Central 58, Carlton 55

East Ridge 65, Stillwater 48

Edina 49, Wayzata 37

Eveleth-Gilbert 55, Greenway 20

Fairmont 43, Blue Earth Area 42

Farmington 51, Henry Sibley 40

Fertile-Beltrami 53, Norman County East/Ulen-Hitterdal 34

Fillmore Central 69, Glenville-Emmons 18

Forest Lake 77, Mounds View 58

G-F-W 71, Sleepy Eye St. Mary's 47

Grand Forks Red River, N.D. 71, Thief River Falls 51

Grand Meadow 57, Lewiston-Altura 42

Hancock 51, West Central 26

Hayfield 72, Lake City 46

Hopkins 77, Minnetonka 49

Hutchinson 98, Glencoe-Silver Lake 70

Janesville-Waldorf-Pemberton 61, Cleveland 47

Jordan 72, Mayer Lutheran 50

Kimball 53, Dassel-Cokato 28

Kittson County Central 77, Goodridge/Grygla-Gatzke 50

Lac qui Parle Valley 52, Murray County Central 28

Legacy Christian 60, North St. Paul 36

Long Prairie-Grey Eagle 52, Browerville/Eagle Valley 47

Lyle/Austin Pacelli 70, Hope Lutheran 8

Mabel-Canton 61, Rushford-Peterson 43

Mankato Loyola 59, Nicollet 39

Maple Lake 51, Pierz 39

Martin County West 58, Alden-Conger 48

McGregor 62, Silver Bay 24

Menahga 100, Bertha-Hewitt 17

Minneapolis Roosevelt 69, Minneapolis Henry 25

Minneapolis South 69, Minneapolis Edison 31

Minneapolis Washburn 36, Minneapolis Southwest 29

Minnehaha Academy 92, Concordia Academy 76

Montevideo 49, Melrose 40

Morris Area/Chokio-Alberta 65, BOLD 49

New Ulm 78, LeSueur-Henderson 25

New York Mills 73, Wadena-Deer Creek 47

Northfield 51, Faribault 19

Norwood-Young America 74, Sibley East 40

Park Christian (Moorhead) 63, Mahnomen 14

Pillager 48, Henning 42

Pine City 61, Braham 44

Pine Island 62, Triton 38

Pine River-Backus 54, Park Rapids 52

Red Wing 51, Rochester Century 46

Rochester Lourdes 66, Cannon Falls 26

Rochester Mayo 39, Rochester John Marshall 22

Roseau 89, Dilworth-Glyndon-Felton 77

Royalton 40, St. John's Prep 22

Rush City 54, Aitkin 37

Sauk Centre 67, Minnewaska 53

Simley 72, Richfield 43

Sleepy Eye 69, Buffalo Lake-Hector-Stewart 27

Springfield 70, New Ulm Cathedral 60

St. Anthony 67, South St. Paul 30

St. Charles 60, Southland 47

St. Clair 67, Lake Crystal-Wellcome Memorial 23

St. Cloud Apollo 69, Bemidji 63

St. Cloud Cathedral 53, Foley 35

St. Cloud Tech 66, Princeton 51

St. Croix Lutheran 51, Winnebago Lutheran Academy, Wis. 40

St. Francis 59, St. Paul Central 55

St. Paul Academy 54, St. Paul Humboldt 36

St. Paul Highland Park 74, St. Croix Prep 57

Stephen-Argyle 75, Warren-Alvarado-Oslo 29

Swanville 55, Upsala 51

Tracy-Milroy-Balaton 64, Redwood Valley 32

Tri-City United 61, Belle Plaine 57

Trinity 46, Mounds Park Academy 28

Twin Cities Academy 42, St. Paul Johnson 40

Two Harbors 62, Cook County 35

Visitation 52, St. Paul Harding 50

Walker-Hackensack-Akeley 64, Blackduck 39

Waterville-Elysian-Morristown 48, United South Central 42

Wheaton/Herman-Norcross 80, Sacred Heart 64

White Bear Lake 62, Park (Cottage Grove) 47

Winona 64, Mankato East 51

Woodbury 72, Apple Valley 69

Zimmerman 80, Milaca 52

Zumbrota-Mazeppa 52, Bethlehem Academy 43

Martin Luther College Tournament

Minnesota Valley Lutheran 71, West Lutheran 54

BOYS HOCKEY

Chaska 3, Rochester Century 2

Cloquet/Esko/Carlton 4, Hopkins 0

Eagan 7, Duluth Denfeld 3

Grand Rapids 6, Roseau 3

Greenway/Nashwauk-Keewatin 9, Sauk Rapids-Rice 1

Hibbing/Chisholm 5, International Falls 0

Litchfield/Dassel-Cokato 4, LSHSPTCUC Bulldogs 3

Minneapolis 6, River Lakes 2

Pine City/Rush City 7, Legacy Christian/PACT Charter 0

Proctor 3, Lake of the Woods 1, OT

South St. Paul 6, Eveleth-Gilbert Area 4

St. Cloud Cathedral 6, Rochester Lourdes/Dover-Eyota 3

St. Paul Johnson 5, Crookston Pirates 0

Tartan 3, Thief River Falls/Goodridge/W-A-O 3, OT (tie)

Warroad 7, Virginia/Mountain Iron-Buhl 1

Worthington 4, Wahpeton-Breckenridge, N.D. 2

GIRLS HOCKEY

Benilde-St. Margaret's 4, Duluth Northern Stars 1

Buffalo/Maple Lake Bison 4, Chisago Lakes 1

Cambridge-Isanti/Mora/Pine City 3, Princeton/Big Lake/Becker 2

Crookston Pirates 7, Morris Benson Area Storm 3

Dodge County 1, Delano Tigers 0

Eden Prairie 2, Elk River/Zimmerman 0

Hastings 1, Mahtomedi 0

Hill-Murray 4, South St. Paul 0

Moorhead 4, River Lakes 1

New Prague 3, Holy Family Catholic/Waconia 2

Orono 3, Hutchinson 1

Park (Cottage Grove) 2, Roseville 2, OT (tie)

Rosemount 3, Simley 2, OT

Thief River Falls 10, Detroit Lakes/Perham 0